Állj bele a tanulásba! – 5 tipp a coach képzésekért a lesajnálókkal szemben

Wiesner Edina a Wiesner & Snír Academy and Consulting alapítójának írása

Biztos tapasztaltad már társaságban, hogy minimum 3 coach is van az összejövetelen, és milyen ciki, mert te is szeretnéd ezt tanulni, na de annyian vannak már… 
Tippet adok ahhoz, hogyan őrizd meg tanulási motivációd, és mit válaszolj azoknak, akik lenézően fanyalognak mert te épp coachingot szeretnél tanulni. 

Minden időszak kitermel divatszakmákat, népszerű foglalkozásokat. Ez természetes folyamat, így az is, hogy kritika éri azokat, akik most kezdik ezt tanulni, de azokat is, akik már űzik a szakmát. 

Első sorban vedd számba, hogy milyen indíttatásból szeretnél coachingot tanulni, és az az indok elég fontos e neked. De nézzük, mi milyen indokokat hallunk ügyfeleinktől. 

Indokok, amiért szeretnének coachingot tanulni

  1. Nyílt napjainkon nem egy klienssel találkozunk, akik  évtizedekig dolgoznak multiknál, ott a “rabszolga” üzemmódban kiégnek, és valami másra vágynak, pl. nem robotszerűen dolgozni, hogy saját vállalkozást indítva maguk oszthassák be az idejüket. Illetve más szakmában dolgozik, de időközben rájött, hogy az már nem érdekli és emberekkel szeretne foglalkozni. A Business és Life Coach Képzésünkre beiratkozó  ügyfelek egy részének, eleve fontos szempont más emberek jóllétét, fejlődését  támogatni.
  2.  Vannak akik azért érkeznek, mert a coach képzésünk 5 napos bentlakásos csoportdinamikai tréning modulja intenzív önismeretet ad. Ez nagyon vonzó számukra (ez csak nálunk elérhető), valamint az is, hogy az egész coach képzésünkben folyamatosan, 9 hónapos önismereti “edzésben” lesz része. Az extrém önismereti fejlődés garantált.
  3. És a vezető beosztásúak is, akik a céges munkájuk miatt akarnak tanulni, hogy új kommunikációs eszközökkel irányítsák a beosztottakat, jobban motiválják őket, és kezeljék a problémákat. A képzés által új megoldáshoz jutnak.
  4. Valamint vannak olyanok (pl. pszichológus, jógaoktató, tréner, masszőr stb.) akik eleve emberekkel foglalkoznak, és ezt a palettát szeretnék tovább coaching tudással kiegészíteni. 
  5. Van aki azt mondja  “beszürkült”, és szeretne a főállás mellett egy új szakmát elkezdeni, amire akár hivatásként és kikapcsolódásként is tekinthet. 

5 tipp, arra, hogyan nyelvelj a téged lenézőkkel, fanyalgókkal: 

  1. Azok akik megjegyzéseket tesznek rád, vajon mikor voltak bármilyen komolyabb képzésen? Ha jobban megvizsgálod ezt, rájössz, hogy inkább irigyek rád, mert te időt, pénzt nem sajnálva képzed magad, mert fejlődni szeretnél. 
  2. Tudod-e azt mondani nekik, hogy “…nyitott vagyok arra, hogy valami újat tanuljak, amit eddig még nem tettem meg, és ezzel is bővülnek a készségeim”. Nem is beszélve arról, hogy versenyképesebb munkaerőnek fogsz számítani, valamint saját kezdeményezésre önállóan tudsz másoknak szolgáltatni. 
  3. Fontos-e neked a saját magad önismereti fejlődése, amire az egyik legjobb lehetőség, ha egy önismeretben igényes képzésbe iratkozol be. Tarts ki ezen elhatározásod mellett!
  4. Fontos-e neked, hogy a jelenlegi munkádban a kollégáiddal (akár vezetők, akár a beosztott munkatársak felé) új hozzáállással, új kommunikációs eszközök révén szót érts, és ezért hatékony légy a munkádban?
  5. Nézz körül, kinek engeded meg, hogy a véleménye irányítsa az életed (tehát mennyire szilárd a tanulási elhatározásod), megéri neked rá hallgatni?

Plusz egy érv – bár lehet, hogy kb. 1500 coach van idehaza,  ezek közül sokan csak másodállásban, vagy hobbi szinten űzik a szakmát – még mindig nincs annyi coach, mint az USA-ban, vagy Németországban, ahol több mint 50 000 ezer coach van. Ez azt jelenti, hogy 1600 lakosonként van egy coach. Idehaza kb.  6666 lakosként van egy coach. 

Miért is érint kezdőként érzékenyen ez a kritika?

Még egy dolog, ami természetes jelenség minden új szakma tanulási időszakában: amikor ismeretlen terepre érkezünk, és kihívásokkal találkozunk, akkor elbizonytalanodunk mindannyian. Mindegy, hogy ügyvédnek, programozónak, szakácsnak, kozmetikusnak vagy coachnak tanulsz. Ilyenkor jobban észre veszed a kritikus hangokat, ami nálad is bekapcsolhatja, hogy vajon alkalmas vagy-e coachnak, tanuljad-e egyáltalán, és még azt is gondolhatod, hogy nem is neked való. Ezekben a helyzetekben sokkal érzékenyebben halljuk meg, hogy “na te is coach leszel” megjegyzéseket. 

Az is lehet, hogy magával a coachinggal kapcsolatosan sokaknak az van a fejében, a coach egy “guru”, az “okos”, aki megoldja a másik problémáját, és ő az aki tuti tanácsokat ad, mert annyira tudja, hogy hol van a kutya elásva. És hát te nem is vagy ehhez elég okos…. Pedig a coaching nem arról szól, hogy megmondjuk a tuti. 

És vannak olyanok is, akik visszajelzést kapnak a környezetüktől, hogy coachingot kellene tanulniuk, de mivel maximalisták, és alacsony az önbizalmuk, nehezen fogadják el ezt az ösztönzést. Nem tartják magukat elég jónak, és a kívülről jövő kritika teljesen elbizonytalanítja őket. 

Hányféle szakmából érkeztek hozzánk

Orvos, kozmetikus, mérnök, értékesítési vezető, vállalatvezető, cégtulajdonos, pszichológus, pszichiáter, tréner, szupervízor,  tanár, lakberendező, bolti eladó, mozgás terapeuta, masszőr, tánctanár, könyvelő, ügyvéd, jogtanácsos stb. stb. 

Mindegyikőjüket az motiválta, hogy megújuljanak, új szakmát kapjanak a kezükbe, ott legyen a váltás lehetősége ezáltal és nem utolsó sorban a képzés során átélt rendszeres, mély önismereti munka jobbá, könnyebbé tette az életüket. 

Vegyél részt  az online Nyílt napon: 2024. feb. 26 (hétfőn) 18.00-19.30-kor: https://wiesnersnir.hu/business-es-life-coach-kepzes-ingyenes-nyilt-nap/ 

Részletes információ a Business és Life Coach képzésünkről:  https://wiesnersnir.hu/business-es-life-coach-kepzes/

Szeretettel várunk!

Megosztás:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Hasonló tartalmak